Aranżacja wnętrz mieszkalnych: gotowe pomysły

Aranżacja wnętrz mieszkalnych: gotowe pomysły

Większość z nas marzy o domu urządzonym zgodnie z obowiązującymi trendami, a jednocześnie chce zaznaczyć w nim własny styl i upodobania. Internet, czasopisma, czy sklepy z meblami dostarczają nam mnóstwa inspiracji, ale jak odnaleźć się wśród nich wszystkich? W kwestii mieszkań najlepiej będzie zacząć od… projektu.

Aranżacja wnętrz mieszkalnych: przedpokój

aranżacja przedpokoju

Wita mieszkańców i gości jako pierwszy, żegna ich przed wyjściem: przedpokój. Nie wszyscy traktują go jako pełnoprawne pomieszczenie, ale to na podstawie jego wyglądu często wyrabiamy sobie pierwsze wrażenie o całym domu. Dlatego przedpokój powinien być nie tylko przyjemny dla oka, ale i funkcjonalny, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń.

Idealnie, jeśli strefa wejściowa jest jasna i uporządkowana. Nie ma potrzeby wstawiania tam niepotrzebnych mebli i dodatków, które będą tylko zawadzać. W przedpokoju najlepiej sprawdzi się duża, ale niezbyt głęboka szafa, do której można schować garderobę wierzchnią i podłużne lustro, obejmujące całą sylwetkę, które pozwoli nam skontrolować wygląd przed wyjściem. Nie może tu też zabraknąć pojemnej szafki na buty – lepiej unikać stawiania butów bezpośrednio na podłodze. Im mniej przeszkód w ciągu komunikacyjnym, tym lepiej.

Aranżacja wnętrz mieszkalnych: jak urządzić salon

To pomieszczenie bywa nazywane sercem domu. I choć nie każdy z nas ma miejsce, by urządzić duży i przestronny salon, to żeby uzyskać  ciekawy efekt, wcale nie trzeba dużo przestrzeni – ważniejsza jest kreatywność i elastyczność podczas aranżacji. W centrum domu z pewnością powinna znaleźć się wygodna kanapa. To tu będziemy odpoczywać, czytać książki czy oglądać telewizję. Naprzeciw kanapy można ustawiać niską komodę lub szafkę, która pomieści cały nasz sprzęt RTV. Kolejnym niezbędnikiem jest stolik kawowy. Jeśli wystarczy miejsca, obok kanapy możemy również ustawić fotele. Przydadzą się, gdy zaprosimy do domu gości. Kolor ścian w salonie zależy od naszych upodobań. Jeśli jednak chcemy sprawić, aby pomieszczenie optycznie wydawało się większe, to najlepiej pomalować je na jasny kolor, przy czym do dyspozycji mamy znacznie więcej niż biel – w sklepach dostępnych jest wiele ciekawych odcieni szarości, beżu i rozbielonych pasteli.


Aranżacja i umeblowanie kuchni

W każdej kuchni zdecydowanie najważniejsza jest lodówka. Jej wielkość należy dopasować do metrażu pomieszczenia. Trudno wyobrazić sobie też kuchnię bez mnóstwa szafek, które mieszczą w sobie przedmioty codziennego użytku. W ich ciągu trzeba wygospodarować miejsce na piekarnik i zmywarkę. Dla małych kuchni stworzono wiele modeli szafek z nietypowymi sposobami otwierania czy dodatkowymi schowkami, tak by zagospodarować każdy dostępny zakątek przestrzeni.

Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, na środku możemy umieścić stół, tak by kuchnia stała się jednocześnie jadalnią. W mniejszych kuchniach jego funkcje może przejąć wąski blat pod ścianą, parapetem, albo poprowadzony jako przedłużenie szafek. Nie mniej ważna w kuchni jest… podłoga, która powinna być przede wszystkim łatwa do utrzymania w czystości. W tej roli najlepiej sprawdzają się kafelki.


Aranżacja wnętrz mieszkalnych – sypialnia

Sypialnia to najbardziej intymna strefa domu. Podczas jej aranżacji warto dać upust osobistym upodobaniom. Najważniejszym meblem w sypialni jest zdecydowanie łóżko, odpowiednio duże i wygodne – w końcu spędzamy w nim 1/3 życia. Wiele osób łączy sypialnię z garderobą i wprowadza do tego pomieszczenia dużą szafę, a często także toaletkę. Mebel ten może pełnić również funkcję ozdobną. Niezbędnym elementem wyposażenia sypialni jest też szafka nocna z miejscem na podręczne drobiazgi. Efekt przytulności łatwo osiągniemy, wprowadzając do sypialni puszysty dywan i inne, miękkie tekstylia. Kolor ścian pozostaje sprawą indywidualną, ale warto pamiętać, że zbyt żywy i nasycony, np. różowy, pomarańczowy czy czerwony, może sprawić, że trudno będzie nam zasnąć i w pełni wypocząć. Lepiej postawić na stonowane barwy.