Matowe czy z połyskiem — jakie płytki wybrać do łazienki?

Matowe czy z połyskiem — jakie płytki wybrać do łazienki?

Płytki to materiał wykończeniowy, który bezpośrednio wpływa zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność łazienki. Podczas dokonywania wyboru musisz zwrócić uwagę nie tylko na ich podstawowe parametry, m.in. ścieralność czy nasiąkliwość, ale również walory wizualne, w tym nie tylko kolor, ale i strukturę powierzchni. Matowe czy z połyskiem — jakie płytki wybrać do łazienki? W tym wpisie podzielimy się kilkoma wskazówkami.

płytki do łazienki

Kiedy warto wybrać płytki matowe?

Matowe płytki to obecnie coraz chętniej wybierane zarówno do wykończenia ścian, jak i podłóg. Polecane są przede wszystkim do wnętrz o nieco większym metrażu i dobrym oświetleniu, gdyż nie odbijają światła, więc mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie. Są łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż wszelkie zacieki, odciski stóp bądź palców są mniej widoczne. Niemniej również wymagają regularnego sprzątanie z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych. Unikać należy zbyt silnych detergentów, które mogłyby uszkadzać strukturę kafelka.

Płytki matowe wprowadzają do wnętrza stonowany, elegancki charakter. Projektanci wnętrz chętnie wybierają je, aranżując łazienki w stylu nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym, a także klasycznym. Aby nieco urozmaicić ściany i podłogi matowe, warto zastosować kilka dodatków o wyrazistych kolorach.

W jakich łazienkach sprawdzą się płytki z połyskiem?

Płytki z połyskiem również mają wiele zalet. Przede wszystkim odbijają światło, dlatego świetnie sprawdzą się w nieco mniejszym pomieszczeniu, w którym należy dążyć do uzyskania efektu optycznego powiększenia. Wymagają jednak dość częstego czyszczenia, ponieważ są na nich widoczne wszelkie smugi i zacieki. Tak naprawdę wystarczy jednak przetarcie suchą szmatką, aby uzyskać oczekiwany efekt. Nieco większe zabrudzenia usuniemy, stosując delikatne detergenty przeznaczone do mycia łazienek.

Urokliwy połysk na płytkach to doskonały wybór dla osób, które lubią wnętrza wyraziste, a jednocześnie stylowe. Docenią je zarówno osoby preferujące aranżacje klasyczne, jak i miłośnicy nowoczesności czy glamour.

Jeśli nie możesz podjąć decyzji, możesz zdecydować się na połączenie płytek matowych z płytkami połyskującymi. W ten sposób wykorzystasz potencjał obu wariantów i stworzysz oryginalną łazienkę, która będzie zachwycać swoim designem.