Mały salon? To wcale nie musi być wielki problem!

Mały salon? To wcale nie musi być wielki problem!

Estetyczne i funkcjonalne zaaranżowanie małego salonu to spore wyzwanie. Jest jednak kilka praktycznych trików, które pozwolą ci stworzyć wnętrze, które zachwyci Twoich gości, a dla domowników będzie idealnym miejscem spotkań i odpoczynku.

Jak zaaranżować mały salon? Poznaj 5 praktycznych trików

  1. Dużo światła i jasne kolory. W możliwie jak największym stopniu wykorzystuje naturalne światło. Unikaj więc zbytniego przysłaniania okien. Dekoracje okienne wybieraj w jasnych kolorach. Należy zastosować też jasne barwy na ścianach, meblach czy podłodze, gdyż będą odbijać światło od swojej powierzchni, dając złudzenie większej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się różne odcienie beżu, jasnych szarości czy bieli. Podczas aranżacji wnętrz małych z powodzeniem możesz jednak użyć dodatków w ciemniejszych barwach.
  2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Jeśli posiadasz mały salon, spróbuj wprowadzić do niego możliwie jak najwięcej światła – nie tylko naturalnego, lecz także sztucznego. W ten sposób powiększysz optycznie pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój salon usytuowany jest od strony północnej. Zdecydowanie warto zamontować więcej niż jedną lampę. Oprócz głównego żyrandola na suficie, zamontuj też kinkiety na ścianach i ustaw klimatyczną lampę stojącą.
  3. Istotne znaczenie ma dobór odpowiednich mebli. Wybór mebli do małego salonu trzeba dobrze przemyśleć. Nie kupuj zbyt dużych, masywnych przedmiotów. Warto postawić na niewielką dwu- lub trzyosobową sofę i pufy lub niezbyt duże fotele. Zamiast dużego stolika kawowego – wybierz modne obecne stoliczki z półką. Jeśli nie masz miejsca na komodę, możesz zagospodarować przestrzeń na ścianie, wieszając niewielkie półeczki do przechowywania zdjęć, książek itp. Warto zwrócić też uwagę na meble wielofunkcyjne, np. sofę z funkcją spania lub sofę z pufami.
  4. Unikaj przepychu. Małe pomieszczenia nie lubią przesady i zbyt dużej ilości zbędnych elementów. Zrezygnuj więc z niepraktycznych przedmiotów dekoracyjnych, bibelotów czy zbierających kurz ozdób. Myśl przede wszystkim o funkcjonalności i oszczędności przestrzeni. Minimalistyczny salon urządzony ze smakiem będzie prezentował się przestronnie, stylowo i komfortowo.
  5. Lustra optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli chcesz optycznie powiększyć swój mały salon, wykorzystaj lustra, które dodatkowo będą stanowić element dekoracyjny. Najlepiej zastosować zwierciadła bez ram. Doskonałym zabiegiem jest zamontowanie szklanej tafli rozciągającej się od posadzki do sufitu