Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski w aranżacjach wnętrz cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż łączy w sobie naturalność z ciekawym wzornictwem, komfort z niebanalną elegancją, funkcjonalność z prostotą. Bezpośrednio nawiązuje do duńskiego pojęcia hygge, które opisuje stan wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia.

Styl skandynawski tak naprawdę jest bardzo uniwersalny. Daje wiele możliwości indywidualnego urządzenia wnętrza. W tym wpisie podpowiadamy, jak ciekawie zaaranżować salon, inspirując się stylem skandynawskim.

Naturalność i prostota

Typowe wnętrza skandynawskich domów są jasne, doskonale doświetlone naturalnym światłem, przestronne. Warto dążyć do tego, aby wszystkie zastosowane w nich elementy wyposażenia były naturalne. Prostota ujawnia się nie tylko w nieskomplikowanej linii mebli, ale również naturalnych fakturach i kolorach. W tym przypadku luksus objawia się nie w wizualnej sferze, lecz poprzez wygodę i funkcjonalność, jakie zapewniają te wnętrza.

W salonie, oprócz naprawdę wygodnej sofy i foteli, nie może zabraknąć ciepłych koców, tkanin o grubym splocie, futrzanych poduszek.

Bardzo ważne jest również oświetlenie. Podstawą jest oczywiście naturalne światło, ale oprócz tego w salonie skandynawskim nie może zabraknąć dobrze rozświetlającego pomieszczenie głównego źródła światła oraz dodatkowych punktów świetlnych w postaci lamp czy kinkietów. Mile widziane są również świece.

Pamiętaj, że styl skandynawski oznacza przede wszystkim funkcjonalność. W salonie powinny znajdować się tylko te meble, które rzeczywiście są potrzebne i użytkowane. Powinny być możliwe jak najprostsze, o organicznych kształtach nawiązujących do natury.

Dodatki są mile widziane, ale przepych i nadmiar już nie

W aranżacji salonu w stylu skandynawskim dodatki są mile widziane, gdyż podkreślają indywidualny charakter wnętrza. Pamiętaj jednak, że decydując się na to rozwiązanie, trzeba będzie zrezygnować ze zbędnych bibelotów czy bezużytecznych gadżetów, których jedynym celem jest gromadzenie kurzu. Styl skandynawski jest przede wszystkim praktyczny. Wydawać by się mogło, że efekty wizualne osiąga się w nim niejako od niechcenia.

Jakie elementy dekoracyjne są mile widziane? Oryginalny zegar z drewna, industrialne lampy, poduszki w charakterystyczne jasne i ciemne pasy, stos niedbale ułożonych książek itd. Doskonałą ozdobą wnętrz w stylu skandynawskim są też rośliny.

Naturalne materiały

O naturalnych materiałach wspomnieliśmy już co nieco powyżej, jednak warto skupić się na tej kwestii nieco głębiej. Otóż styl skandynawski uwielbia naturalność, która wyraża się również poprzez dobór tworzyw. Jeśli tylko mamy możliwość, wybierzmy do salonu meble wykonane z naturalnego drewna, np. dębu, jesionu, brzozy lub świerka.

Alternatywą jest zastosowanie prostych i łatwych w wykonaniu elementów drewnianych, np. ze skrzynek po owocach czy palet. Bardzo często można je zdobyć całkowicie za darmo i odnowić tanim kosztem. Świetnie sprawdzą się zarówno jako szafki, jak i stoliki kawowe.

Warto też wprowadzić do naturalnej tkaniny, np. lniane obrusy czy zasłony, wełniane koce, jutowe dywany itd.

Kolory w stylu skandynawskim

Styl skandynawski kojarzy nam się przede wszystkim z bielą, ale paleta barw, jakie możemy zastosować w salonie, jest znacznie szersza. Aby zachować spójność aranżacji, wystarczy skupić się na podstawowych kolorach występujących w przyrodzie, a więc różnych odcieniach bieli, szarości, brązów i czerni.