Jak urządzić nietypowe wnętrze?

Jak urządzić nietypowe wnętrze?

Urządzanie pomieszczeń nie skupia się jedynie na poszukiwaniu funkcjonalnych rozwiązań. Równie ważny jest styl, niebanalna estetyka oraz elementy designu, które nadają pomieszczeniom nietuzinkowego charakteru. Niezależnie od tego, czy urządzamy mieszkanie, biuro lub innego rodzaju lokal użytkowy, wystrój wnętrza powinien zachęcać do przebywania w nim oraz stwarzać przytulny klimat. Jaki jest klucz do urządzenia nietypowego wnętrza?

Po pierwsze: plan

Podstawą urządzania wnętrz powinien być profesjonalny plan przygotowany przez projektantów wnętrz. Dzięki niemu uda nam się zaaranżować pomieszczenia, biorąc pod uwagę ich budowę, wymiary oraz materiały wykończeniowe. Plan wnętrza pozwoli także maksymalnie wykorzystać z pozoru nieustawny skos pod sufitem i zaokrąglone ściany, wkomponować w wystrój kominek, filar, nieotynkowaną ścianę z cegły, czy wyeksponować piękną drewnianą podłogę. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o charakterze wnętrza jest oświetlenie. Dlatego podczas planowania należy również wziąć pod uwagę ilość światła dziennego napływającego do wewnątrz przez okna oraz rozmieszenie i rodzaj lamp, które oświetlą pomieszczenie po zachodzie słońca.

Krok drugi: wybór dodatków

Niekwestionowanym czynnikiem, który nadaje wnętrzom nietuzinkowy charakter są elementy wyposażenia: meble, sprzęty oraz dodatki. Chcąc stworzyć w pomieszczeniu niebanalny klimat, warto wybrać niekonwencjonalne rozwiązania, jak mieszanie stylów np. klasycznego z industrialnym lub nowoczesnym, wybór kontrastujących kolorystycznie dodatków, czy wprowadzenie oryginalnej stolarki i nadawanie drugiego życia starym meblom. Pomocnym krokiem może okazać się również udanie się na targ staroci, gdzie znajdziemy mnóstwo inspiracji i przedmiotów, które pomogą nam stworzyć nietypowy klimat w naszych wnętrzach.

No i wisienka na torcie, czyli personalizacja

Nie można także zapomnieć, że to nie elementy wyposażenia nadają życia danym pomieszczeniom, lecz przebywający w nich ludzie. Meble i dekoracje to jedynie martwe przedmioty, lecz dobrane odpowiednio do upodobań, stylu, pasji i temperamentu mieszkańców mogą nabrać nowej energii i nadać danemu miejscu oryginalnego charakteru. Urządzając nietypowe wnętrze warto wpleść do designu spersonalizowane dodatki, jak np. mapę podróży, instrumenty muzyczne lub inne elementy nawiązujące do hobby domowników, które sprawią, że stworzymy jedyne w swoim rodzaju wnętrze.