Cegła na ścianę – do jakich wnętrz pasuje?

Cegła na ścianę – do jakich wnętrz pasuje?

Cegła to jeden z najstarszych surowców budowlanych. Dzięki wytrzymałości mechanicznej i odporności na wpływy atmosferyczne, już od czasów starożytnych była najczęściej wykorzystywanym materiałem do wznoszenia budowli, które miały przetrwać wieki. Pomimo upływu lat nie mija moda na cegłę w aranżacjach wnętrz. Dlaczego? Wraz z modą na styl loftowy oswoiliśmy jej surowość i zaakceptowaliśmy obecność we wnętrzach mieszkalnych.

Cegła nadaje wnętrzom charakter i przełamuje monotonię. Jest to element dekoracyjny, który uatrakcyjni każdą ścianę. Pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym, loftowym czy skandynawskim. Doskonale wpisuje się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne.

Autentyczna cegła na ścianę w kamienicy

Mieszkania w kamienicy dają możliwość odkrycia starych, autentycznych cegieł. Przyznaję, że bardzo chętnie korzystam z tej możliwości. W zależności od koncepcji, możemy odsłonić fragment lub całą ceglaną ścianę. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z naszej realizacji właśnie w kamienicy. Na potrzeby aranżacji łazienki, odkrytą cegłę pomalowaliśmy na biało. Jednak decydując się na malowanie cegły musimy liczyć się z faktem, że później możemy mieć trudności z przywróceniem jej pierwotnego koloru. Warto więc dobrze przemyśleć taką decyzję.

Rozbiórkowa cegła w mieszkaniu

Co zrobić, jeżeli z jakichś względów nie możemy odkryć ściany ceglanej, a chcielibyśmy uatrakcyjnić cegłą wnętrze naszego domu czy mieszkania? Proponuję rozejrzeć się za cegłą rozbiórkową. Jej niepowtarzalność, piękno, faktura i historia wprowadzą autentyzm do naszego wnętrza. Ważne, aby znać źródło, z którego pochodzi nasz „łup”. Odradzam wykorzystywanie cegieł po rozbiórce starych chlewni, stajni czy obór – mogą nosić w sobie pozostałości nieprzyjemnych zapachów. Poniżej zdjęcia aranżacji z wykorzystaniem cegły rozbiórkowej:

Płytki z cegły ręcznie formowanej

Alternatywą dla cegły rozbiórkowej są płytki z cegły ręcznie formowanej, które powstają przez ścięcie lica z cegły. Do produkcji cegieł ręcznie formowanych używa się gliny plastycznej. Jej kolor zależy od barwy dodanych, wyselekcjonowanych gatunków piasków. Glinę dzieli się na porcje i układa w foremkach. Zaformowana cegła jest suszona, a po jej wypaleniu uzyskuje się cegłę o fakturze naturalnego materiału.

Korzystne właściwości cegły w mieszkaniu

ściana z cegły - nowoczesne wnętrze

Cegłę łatwo utrzymać w czystości. Dobrze zaimpregnowana, może być ozdobą naszej kuchni, łazienki, salonu czy sypialni. Warto wiedzieć, że cegła nie zmienia koloru pod wpływem światła słonecznego i posiada doskonałe zdolności termiczne. Poza tym wygłusza pomieszczenia, a dzięki naturalnym surowcom, z których powstaje nie wydziela szkodliwych związków chemicznych. I co ważne, jest to inwestycja na lata!